PAŽNJA GOST: Molimo Vas da se registrujete ili prijavite za puni pristup forumu.
Novosti: Obaveštenje o delimičnim izmenama ► Početna strana ◄ - više o tome

Poklon Alldebrid premium nalozi ► pratite temu ◄ - prijavi se

NOVO !!! Fast Servis ► Alldebrid ► besplatan download ► full brzina ◄ - prijavi se

Srbi najnesrecniji, Danci najsrecniji narod na svetu..

Moderatori: gardoim, --YODA--

Postod ULTRA.STYLE.SRB » Pet Avg 09, 2013 1:14

Srbi među najnesrećnijim nacijama

Naša zemlja se prema tom istraživanju nalazi na dalekom 149. mestu, od ukupno 156.

Psihoterapeut Zoran Milivojević za "24 sata" kaže da je taj osećaj nesreće zapravo presek mentalnog stanja nacije.

U istraživanju o svetskoj sreći iza Srbije su po nezadovoljstvu, depresiji i generalnoj nesreći tek Gruzija, Liban, Sijera Leone, Togo, Palestina, Jermenija i Irak. Sve zemlje u našem okruženju daleko su srećnije, a mi smo ubedljivo najnesrećnija evropska zemlja.

"Kad ostvarimo želje, mi osećamo zadovoljstvo, a ako su to izuzetno važne želje, onda kada ih ostvarimo, osećamo sreću. Onda kada ne možemo da ostvarimo životne ciljeve, osećamo se frustrirano i nesrećno. Sreća znači - dobro sam i kada pogledam u budućnost biću dobro. A Srbe brine budućnost zato što smo živeli loše, trenutno živimo loše, pa nam ni budućnost ne izgleda optimistično. Zbog toga ovo istraživanje ima relevantnost i mislim da predstavlja presek mentalnog stanja nacije", objšanjava Milivojević.

S druge strane, istraživanje "Happy Planet Index" dalo je znatno drugačije i optimističnije rezultate, pa Srbija od 151 zemlje zauzima 79. mesto sa indeksom 41,1, što je neka zlatna sredina.

Ipak, to istraživanje nije u obzir uzimalo lični osećaj sreće pojedinca, već socijalne, ekonomske i političke parametre, odnosno uslove koje određena zemlja stvara za srećan i bolji život. Međutim, kako je sreća, ipak, subjektivna stvar, dešava se da ljudi u ekonomski razvijenim zemljama spadaju među najnesrećenije, a da su oni koji žive u siromašnim zemljama u vrhu lestvice kada je sreća u pitanju.

"To drugo istraživanje je računalo sreću na osnovu parametara koji pokazuju kvalitet života u jednoj zemlji. Na primer, materijalna situacija - vi možete imati kuću ili automobil, ali ste depresivni i nesrećni jer želite više", kaže Milivojević

Prema istraživanuju o svetskoj sreći na osnovu trenutne sreće na prvom mestu je Island, zatim slede Laos pa Irska. Panama i Slovenija su na četvrtom, odnosno petom mestu, dok je na primer Slovenija na 106. mestu, Hrvatska na 124.

Makedonija je na 140. mestu, Crna Gora na 143. a Srbija na 149.

Danci su najsretniji ljudi na svijetu: Ne zanimaju ih novac ni veličina kuće

Danci su najsretniji ljudi, zaključak je to priče koju donosi britanski javni servis BBC o životu u Danskoj. Kao razlog sreće Danaca navodi se činjenica da oni, kao ostali, ne žude za novcem, društvenim statusom i ne obraćaju pažnju na veličinu i izgled kuće u kojoj žive.

“Ova zemlja sa vrlo malom populacijom živi jedan ugodan i idiličan život. Danci, primjerice, u prosjeku rade manje od ostalih u Evropi, ali, također, zarađuju manje od nekih evropskih zemalja kao što je Velika Britanija. To je ujedno i zemlja u kojoj žene zauzimaju veći prostor na tržištu rada nego u ostatku Evrope, ali isto tako to je i zemlja u kojoj se ne radi do kasnih večernjih sati”, navodi BBC.

Kada se sve navedene osobine uzmu u obzir, BBC se pita kako to Danska uspijeva i kako to da Danci ne pokazuju veće ambicije i želju za uspjehom i izgradnjom svojih karijera?

Poznati profesor sa danskog Aarhus univerziteta Christian Bjornskov objašnjava da su Danci "sretni i zadovoljni ljudi jer ne vole da pokazuju svoje uspjehe i ne zanima ih nečiji socijalni status prilikom sklapanja prijateljstava i društvenih odnosa".

“Danci su ambiciozni. Ali oni ne vole da svakome pokazuju svoje ambicije. Oni vole da ostvare uspjeh, ali onda to ne iznose previše u javnost. Također, kod njih možete imati društvene veze sa ljudima koji imaju socijalni status totalno drugačiji od vašeg. Tako je kod njih normalna pojava da igraju golf sa svojim kućepaziteljom ili dadiljom, kao i to da igraju tenis sa nekim ko ima totalno drugačiji život. To znači da prihvataju različite načine života. Kod njih ne postoje načini života koji su tabu tema. Ne postoji ispravan ili pogrešan život, tako da u Danskoj sebi možete izabrati život koji vama odgovara”, tvrdi ovaj profesor ekonomije koji se bavi istraživanjima povezanosti zadovoljstva u životu i materijalnog statusa u društvu.

Inače, prema rezultatima posljednjeg Indeksa životnog zadovoljstva, Danska je prva nakon koje slijedi Finska, Švicarska, Norveška i Švedska. BBC donosi priču o životu Britanca Phila i njegove supruge iz Danske, Tanja Gosney, koji žive u Kopenhagenu.

Phil koji već pet godina živi i radi u Danskoj smatra da je u toj zemlji sve mnogo drugačije, a posebno je zabilježio činjenicu da se u Velikoj Britaniji mnogo duže radi nego u Danskoj. Napominje da su Danci sretni i zadovoljni jer se država mnogo brine i njima istakvši kako je briga za djecu u Danskoj mnogo jeftinija i kvalitetnije organizirana nego u ostatku Evrope.

“Također, i parametri uspjeha u Danskoj su dosta drugačiji jer se stavlja manji fokus na novac, status i ne poklanja se prevelika pažnja na to u kakvoj kući živite”, tvrdi Phil.

BBC napominje da je porodica kao društvena institucija vrlo stabilna i ima zdrave osnove i navodi da skoro sve žene u Danskoj rade dok njihova djeca ne predstavljaju prepreku izgradnji karijere jer se država brine o djeci.

Također, kao i u većini evropskih zemalja radno vrijeme kod Danaca traje od 08.00 do 16.00 sati i Danci na kraju radnog vremena obavezno idu kućama kako bi proveli kvalitetno vrijeme sa porodicom.

BBC navodi da Danci plaćaju i vrlo visoke poreze. Tako građani koji žele da ostvare velike uspjehe u životu i koji žele da budu iznad prosjeka bivaju podvrgnuti i većim porezima od ostatka društva.

"Život prosječnog Danca u Velikoj Britaniji bi bio pomalo neuspješan i čudan jer u toj otočnoj zemlji svi žure za uspjehom i karijerama”, piše BBC.

Da li se slazete i koji su razlozi za ovo?

ULTRA.STYLE.SRB
Novi član
Novi član

Pridružio se: Pon Jun 10, 2013 10:22
Zahvalio: 0 puta
Pohvaljen: 6 puta u 5 postova

Postod --YODA-- » Pet Avg 09, 2013 1:19

Ja se ne slažem jer nema razloga za to. :D

Slika
Korisnikov avatar
--YODA--
Rapid Serbia v2 Caffe
Rapid Serbia v2 Caffe

Pridružio se: Pon Dec 24, 2012 12:12
Zahvalio: 774 puta
Pohvaljen: 6417 puta u 2987 postova

Postod ULTRA.STYLE.SRB » Pet Avg 09, 2013 1:48

:lol: :lol: Postenooo. :)

Malo mi je ovo previse za Srbe, jer iskreno ima svakakvih..

Sto se Danaca tice, oko njih ne znam nista, znam samo da im je hladno gore i da imaju bruku velike plate.

ULTRA.STYLE.SRB
Novi član
Novi član

Pridružio se: Pon Jun 10, 2013 10:22
Zahvalio: 0 puta
Pohvaljen: 6 puta u 5 postova

Postod --YODA-- » Pet Avg 09, 2013 1:52

Ja sam bio u Danskoj i nisam video da se ljudi po ulici smeju, izgledaju isto kao i mi.
Izgleda da nije sve u parama, ili ih možda nemaju onoliko bi hteli da ih imaju?

Slika
Korisnikov avatar
--YODA--
Rapid Serbia v2 Caffe
Rapid Serbia v2 Caffe

Zahvalio: 774 puta
Pohvaljen: 6417 puta u 2987 postova

Sledeći članovi žele da se zahvale članu --YODA-- na ovom postu:
Medeni

Postod Stjepan_Zarez » Pet Avg 09, 2013 1:53

Je l' BiH na 156 :lol: Mismo smo nesrećni od rođenja :lol:

Slika

Od kolijevke, pa do groba, za ispiranje mozga je doba.
Korisnikov avatar
Stjepan_Zarez
Junior
Junior

Pridružio se: Pon Dec 24, 2012 4:06
Zahvalio: 3074 puta
Pohvaljen: 1624 puta u 1089 postova

Postod anubora » Pet Avg 09, 2013 3:03

--YODA-- je napisao:Ja sam bio u Danskoj i nisam video da se ljudi po ulici smeju, izgledaju isto kao i mi.
Izgleda da nije sve u parama, ili ih možda nemaju onoliko bi hteli da ih imaju?

I ja sam bio u vise navrata u danskoj i nemogu da verujem u ovo. Finci i holandjani se u jednom danu vise nasmeju od danaca za mesec dana. Kakva crna danska, to je kao Kanada u Severnoj americi, ako neverujete pitajte ljude iz south parka :haha: :haha: :haha:

Mislim da su francuski najvise raduju od zapadnih evropljana a britanci najmanje

Slika

300: Rise Of An Empire (2014) [HIT GODINE] sa Prevodom

Kod: Obeleži sve
Ovaj deo poruke je skriven za goste. Molimo Vas da se registrujete ili prijavite kako bi videli kompletnu poruku.
Korisnikov avatar
anubora
Razvojni Tim
Razvojni Tim

Pridružio se: Pon Dec 24, 2012 12:07
Zahvalio: 2280 puta
Pohvaljen: 9461 puta u 4999 postova

Postod tihobl » Pet Avg 09, 2013 4:42

Maloprije sam gledao neku emisiju na RTS i sta sam vidio: radosnu djecu sto idu na ringispil i zabrinute roditelje sto ringispili nemaju atest i jos zabrinutijeg vlasnika ringispila sto nema u Srbiji ustanove koja atestira ringispile, a pocela je hajka po medijima.

Sto vise pratite vijesti bicete zabrinutiji, nesrecniji, depresivniji.

Slika
Korisnikov avatar
tihobl
Napredan član
Napredan član

Zahvalio: 2828 puta
Pohvaljen: 3881 puta u 2113 postova

Sledeći članovi žele da se zahvale članu tihobl na ovom postu:
Stjepan_Zarez

Postod S.t.a.l.k.e.r » Pet Avg 09, 2013 6:05

Ne treba nam vesti,dovoljno je da zivimo u ovoj zemlji i gde god se okrenemo oko sebe dozivimo razocaranja,nemoc i bes :evil: Dok u svetu u normalnim zemljama ljudi su srecni i zive punim plucima mi se zlopatimo 20 posto njih se bogati kradjom preko svake mere a ostatak naroda prezivljava sta smo sve mi doziveli i na sta smo spali kao narod i drzava -.-

Image
Korisnikov avatar
S.t.a.l.k.e.r
Veteran
Veteran

Pridružio se: Pon Dec 24, 2012 2:52
Zahvalio: 3407 puta
Pohvaljen: 1977 puta u 1441 postova

Sledeći članovi žele da se zahvale članu S.t.a.l.k.e.r na ovom postu:
zzz

Postod tihobl » Pet Avg 09, 2013 6:43

S.t.a.l.k.e.r je napisao:...razocaranja,nemoc i bes :evil: